ELEKTROKOAGULACJA

Elektrokoagulacja to oddziaływanie na skórę impulsami prądu elektrycznego w celu usunięcia różnych niepożądanych zmian. Za pomocą impulsów elektrycznych można na przykład wyeliminować rozszerzone naczynka krwionośne, usunąć prosaki, torbiele i brodawki. Elektrokoagulacja jest skuteczna także w usuwaniu nadmiernego owłosienia i włókniaków. Fachowo wykonane zabiegi wykorzystujące impulsy elektryczne są całkowicie bezpieczne dla skóry i – co najważniejsze – bezinwazyjne.

Elektrokoagulacja jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym, choć oczywiście odczucia towarzyszące zależą od indywidualnej pobudliwości bólowej, wielkości zmiany i jej lokalizacji. Małe, drobne i liczne zmiany (np. włókniaki) najczęściej nie wymagają znieczulenia, usuwa się je szybko, bez odczucia większego dyskomfortu. W przypadku większych i głębszych zmian można zastosować znieczulenie miejscowe w postaci kremu znieczulającego (nakładanego bezpośrednio na zmianę kilkanaście minut przed zabiegiem).

Zabieg polega na przyłożeniu elektrody – igiełki do zmiany i zniszczeniu jej za pomocą łuku elektrycznego, jaki pojawia się między elektrodą czynną (którą posługuje się lekarz) i bierną (ołowianą płytką, którą lekarz ułoży w danej okolicy ciała). Czas trwania zabiegu to zaledwie kilka, kilkanaście minut.

Elektrokoagulacja na rozszerzone naczynka

Na powstawanie rozszerzonych naczyń krwionośnych wpływ ma wiele czynników zarówno zewnętrznych (mróz, wiatr, chlorowana woda, nagła zmiana temperatury, nieodpowiednia pielęgnacja, światło słoneczne, sztuczne źródła ciepła, wysiłek fizyczny, ostre przyprawy, stres, alkohol i używki) oraz czynników wewnętrznych (zaburzona gospodarka hormonalna, uwarunkowania genetyczne). W pierwszej fazie dochodzi do powstawania rumienia, który po jakimś czasie zanika. Z czasem jednak zmiany te utrwalają się i dochodzi do trwałego rozszerzenia naczyń krwionośnych tzw. teleangiektazji. Zabieg elektrokoagulacji prowadzi do trwałego zniszczenia ścian naczyń krwionośnych, które zostają wchłonięte przez układ krwionośny i limfatyczny, a następnie wydalone z organizmu.

Dla mniejszych naczynek wystarczają 1-2 zabiegi, dla naczynek większych lub sieci otwartych naczynek trzeba przygotować specjalną kurację i ustalić indywidualnie terminy wizyt.

Jakiej reakcji skóry można się spodziewać?

  • W przypadku niewykonania znieczulenia można odczuwać bolesność lub pieczenie w miejscu wykonywania zabiegu (w trakcie zabiegu).
  • Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk, rumień (zaczerwienienie), stwardnienie skóry, lekkie zasinienie lub delikatny ból, które ustępują w ciągu kilku godzin.
  • Najczęściej w miejscu koagulowanej zmiany pojawia się drobne krwawienie, następnie mały strupek, który zaniknie w ciągu kilku dni.
  • Zmiany zabarwienia skóry (przebarwienia i odbarwienia) występują rzadko, podobnie jak blizny, które jeśli się pojawią są następstwem nieprawidłowego gojenia skóry lub zdrapywania strupków przez pacjenta.
  • Najczęściej skóra goi się bardzo ładnie, bez pozostawienia trwałych śladów. Całkowity okres gojenia wynosi od 5 do 21 dni, w zależności od wrażliwości i szybkości gojenia skóry oraz rodzaju usuniętej zmiany.

WSKAZANIA

Brodawki wirusowe dłoni i stóp (tzw. kurzajki), brodawki płaskie zwane brodawkami młodocianych, brodawki łojotokowe potocznie zwane brodawkami starczymi, włókniaki, kępki żółte, prosaki ,kaszaki, mięczaki zakaźne, przerosłe gruczoły łojowe i potowe, rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy i ciele, naczyniaki gwiaździste ,nadmierne owłosienie – w przypadku włosów ciemnych i jasnych.

Cena zabiegu: od 50zł

GALERIA